سبزی کده

تماس با پشتیبانی 09378669886

تماس با پشتیبانی 09378669886

سبزی قورمه سبزی با کیفیت و مرغوب را چگونه تشخیص دهیم؟

قورمه سبزی یکی از غذا های اصیل و محبوب در میان ایرانیان می باشد که از مهم ترین مواد تشکیل دهنده این غذای خوشمزه، می توان به سبزی قورمه سبزی و ادویه جات اشاره کرد. استفاده از سبزیجات مختلف در شهر ها و قومیت های گوناگون بر اساس ذائقه افراد با یکدیگر تفاوت هایی دارد. اما به طور کلی می‌ توان گفت سبزی هایی مانند اسفناج، تره، جعفری، گشنیز و شنبلیله جزئی ثابت از سبزی های به کار رفته در خورشت قورمه سبزی می باشد.

امروزه با توجه به گسترش زندگی های آپارتمان نشینی و همچنین کمبود مکان برای پاک کردن، شست و شو و خرد کردن سبزی ها و همچنین هدر رفت مدت زمان زیادی که برای آماده سازی سبزی قورمه سبزی لازم است، اکثر افراد به خرید سبزی های آماده موجود در فروشگاه ها و سوپر مارکت ها روی آورده اند.

برای خرید سبزی آماده قبل از هر چیز به رنگ ظاهری بسته بندی ها توجه داشته باشید. سبزی های تازه رنگ سبز و شادابی دارند. در حالی که سبزی های فاسد رنگ مات و کدری دارد. برای اقدام برای خرید در فروشگاه ها به محیط نگهداری سبزیجات نیز باید توجه داشته باشید. در این مقاله سعی داریم اطلاعات کامل و جامعی درباره سبزی قورمه سبزی در اختیار شما قرار دهیم. پس با سبزی کده همراه باشید.

سبزی قورمه سبزی
استفاده از سبزی قورمه سبزی تازه علاوه بر خوشمزگی، خواص زیادی نیز دارد

ارزش غذایی سبزی قورمه سبزی در طب سنتی

تاریخچه قورمه سبزی در سفره های ایرانی به ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ سال پیش بر می گردد و در واقع می توان گفت خورشت قورمه سبزی یک غذای ملی برای ایرانیان محسوب می شود. البته در شهر های مختلف ایران نوع ترکیباتی که برای پخت این خورشت استفاده می شود اندکی متفاوت است، اما این تفاوت در اصل غذا تغییری به وجود نمی آورد.
شاید برای شما نیز جالب باشد که بدانید خورشت قورمه سبزی را جز یکی از سالم‌ ترین غذا های ایرانی به شمار می آورند و حتی برای افرادی که به خاطر چاقی از بسیاری از غذا ها پرهیز می‌ کنند نیز مناسب است. زیرا مقدار گوشت و چربی به خاطر وجود سبزی و آب در این خورشت به تعادل می رسند. به عبارت دیگر می توان گفت در خورشت قورمه سبزی از تمام ترکیبات غذایی به میزان اندکی وجود دارد.
خورشت قورمه سبزی یک غذای سالم و مقوی می باشد. زیرا سبزی های معطر و تازه ای که در آن استفاده می شود سرشار از انواع ویتامین ها هستند. همچنین لوبیا قرمز هایی که به خورشت اضافه می شود سرشار از فیبر و انواع پروتئین ها هستند و گوشت قرمزی که شامل بسیاری از انواع پروتئین ها است. سبزی قورمه سبزی خواص درمانی خوبی در طب سنتی دارد که در ادامه به برخی از این موارد اشاره می کنیم:
• اسفناج قرمه سبزی در طب سنتی
اسفناج گیاهی است با برگ پهن و سبز رنگ که بیش تر برای رنگ و لعاب دادن به خورشت قورمه سبزی به کار گرفته می شود. اسفناج منبع عالی برای ویتامین A می باشد که برای سلامت چشم بسیار مفید است. اسفناج به دلیل دارا بودن طبع نسبتا سرد، برای افراد گرم مزاج مناسب است. مصرف تنها یک وعده به صورت روزانه می تواند تقریبا ۴۰ درصد از آهن بدن را تامین کند.
• تره قرمه سبزی در طب سنتی
تره گیاهی دراز و باریک و کمی خمیده می باشد که به رنگ سبز بوده و از نظر طب سنتی دارای مزاج گرم و خشک است. تره علاوه بر اینکه در سبزی قورمه سبزی وجود دارد به عنوان سبزی خوراکی نیز در سفره ها مشاهده می شود که به عمل هضم غذا کمک کرده و مانع از ترش شدن می شود. از سایر خواص تره می توان به ضد رطوبت و ضد باد بودن اشاره کرد. جالب است بدانید که مصرف این گیاه به صورت روزانه یا هفتگی می تواند خطر ابتلا به سرطان های روده و پروستات را به طور چشم گیری کاهش دهد.
• جعفری قورمه سبزی در طب سنتی
جعفری سرشار از انواع ویتامین ها بوده و مانند سایر سبزی ها به عمل هضم غذا کمک بسیاری می کند. افرادی که کم خونی دارند بهتر است در وعده های غذایی خود از جعفری استفاده کنند. همچنین کسانی که بیماری گواتر دارند نباید مصرف جعفری را فراموش کند. اینن نکته را نیز در نظر داشته باشید که نباید در مصرف جعفری زیاده‌ روی کرد چون ممکن است جریان خون را در بدن کاهش دهد. اگر زمان پخت جعفری طولانی باشد خواص آن به طرز چشم گیری کاهش پیدا می کند.
• گشنیز قورمه سبزی در طب سنتی
گیاه معطر بوده و در غذاهایی مانند خورشت قورمه سبزی، کوکو سبزی، انواع آش ها و سوپ ها استفاده می شود. گشنیز تاثیر بسزایی در جلوگیری از مسمومیت های غذایی دارد و از ترش کردن پیشگیری می کند. از نظر طب سنتی گشنیز گیاهی سرد و خشک است و خوردن آن تشنگی را نیز برطرف می کند. از طرف دیگر ضد نفخ بوده و دل درد را درمان می کند.
• شنبلیله قورمه سبزی در طب سنتی
شنبلیله یکی از گیاهان بومی ایران است که خواص درمانی زیادی داشته و طبع گرم و خشکی دارد. از برگ، ساقه و تخم آن نیز می توان استفاده کرد. مهم ترین خاصیت شنبلیله را می توان در جلوگیری از افزایش کلسترول خون نام برد. به طور کلی می‌ توان گفت شنبلیله دارای خاصیت ضد دیابت و ضد قند خون می باشد. به یاد داشته باشید که مصرف زیاد این گیاه توصیه نمی شود. به طور مثال در سبزی قورمه سبزی نیز به مقدار کم و فقط برای عطر و بو دادن به آن استفاده می شود.

سبزی قورمه سبزی
ترکیبات سبزی قورمه سبزی تازه و معطر

فروشگاه اینترنتی سبزی کده

فروشگاه اینترنتی سبزی کده با استفاده از کادر مجرب بهترین و با کیفیت ترین سبزیجات قورمه سبزی را به صورت اینترنتی در اختیار شما قرار می دهد.

کلام پایانی

قورمه سبزی یک غذای اصیل، مجلسی و تاریخی برای ایرانیان محسوب می‌ شود. به طوری که می توان گفت یکی از محبوب ترین غذا های ایرانی می باشد. برای پخت قرمه سبزی در شهر های مختلف دستور های پخت متفاوتی نیز وجود دارد که این تفاوت ها به ترکیبات سبزی قورمه سبزی مربوط می شود. به عبارت دیگر می توان گفت اعضای ثابت ترکیب سبزی های به کار رفته در قورمه سبزی، ترکیبی از تره، گشنیز، جعفری، شنبلیله و اسفناج می باشد که در بعضی شهر ها این ترکیب کمی متفاوت تر است. به طوری که بعضی سبزی ها به آن اضافه و یا از آن کم می شود.

اشتراک گذاری: